Recognise imposter websites

In order to avoid any phishing through imposter websites, we would like to share a few easy tips and tricks on how to recognise our official communications.

Website use

Please be sure to always check the website URL before entering any personal information. For our all websites, we only use ‘DEGIRO’ fully spelled out plus the official top-level domain for your country. For the CZ this is: https://www.degiro.cz.

In addition to checking the URL itself, you should also make sure that you are using an official DEGIRO website by checking if a closed lock is shown in the search bar next to the URL. All official DEGIRO websites have a valid certificate. By simply clicking on the lock, a menu will specify if a valid certificate for DEGIRO is present. Please do not visit a (so-called) DEGIRO website without a closed lock, as this will be a fake website.

ssl certificate ico url

Please check if there is a certificate owned by DeGiro B.V.

E-mail communication

We use various different e-mail addresses to reach out to you depending on the type of communication. For example, general newsletter communication is sent from newsletter@degiro.ie, while our Service Desk uses the e-mail address klienti@degiro.cz. While the first part of the e-mail address may vary, official DEGIRO e-mail addresses always end with ‘@degiro.cz‘, ‘@account.degiro.com‘, ‘@mail.degiro.com‘ or ‘@degiro.com‘.

Trading platform

There are two ways for you to log in to our trading platform:

 1. Directly through the mobile app (Apple or Android)
 2. Directly via https://trader.degiro.nl/login/cz or by clicking the button in the top right corner of our official website.

File links

Oftentimes, we link to files in our communications in order to help you to find specific information efficiently. As with our websites, file links make use of ‘DEGIRO’ spelled out in full followed by the top-level domain for your country ‘degiro.cz or, in case of international documents ‘degiro.com’.

Information requested

In our communications with you, we will never ask you for your password. Any communications requesting such information should be ignored.

Information provided

As an execution-only broker, we do not provide investment advice. When a (supposed) DEGIRO employee contacts you via phone, e-mail or any other kind of communication to give advice and/or ask for your login, please do not respond. Also, we will never link to the login page directly. Instead, we might use the official homepage or any other page where you can find the login button. We will no longer link directly to the login page.

Prevention

In order to add an extra security measure to your account, we kindly request you to enable two-factor-authentication. This is an extra security setting you can enable in your account. If you would like to add this possibility, please go to ‘profile’ in your DEGIRO account, choose ‘security’ and then follow the steps to install the ‘two-factor-authentication’.

Please stay alert to any kind of suspicious communications. You should never share your password, always lock your device or log out of the account when leaving the computer and be careful with unsecured internet such as public WIFI networks.

Vaše investiční cesta začíná zde

Otevřete si bezplatný účet a připojte se k více než 2 milionům investorů na naší uživatelsky přívětivé platformě.

Pojďme na to

Poznámka:
Investování s sebou nese riziko. O své investované prostředky nebo jejich část můžete přijít. Doporučujeme investovat pouze do finančních produktů, které odpovídají vašim znalostem a zkušenostem. Toto není investiční poradenství.

Chceme lidem umožnit stát se nejlepšími investory, kterými mohou být. Nabízíme na naší uživatelsky přívětivé platformě vesmír nekonečných možností, a odstraňujeme tak překážky a zpřístupňujeme investování všem: začínajícím investorům i odborníkům. Získáte přístup k nejrůznějším produktům na více než 50 burzách po celém světě, a tudíž i svobodu investovat tak, jak se vám líbí. V našem světě získáte rovněž skvělou nabídku za příznivou cenu. Nabízíme totiž neuvěřitelně nízké poplatky, aniž by došlo k omezení kvality, bezpečnosti nebo rozsahu našich investičních služeb. To, že upřednostňujeme vaše potřeby, nám pomohlo stát se předním evropským online makléřem. Důkazem našeho úspěchu jsou více než 2 miliony klientů a více než 90 mezinárodních ocenění.

Logo

Podmínky nabídky transakčních poplatků ve výši 100 EUR

Pokud si svůj investiční účet DEGIRO aktivujete před 1. březnem 2023st , DEGIRO vám uhradí transakční poplatky až do výše 100 EUR. Na tuto nabídku se vztahují následující podmínky:

 • Nabídka platí do 28. února 2023.
 • Noví klienti, kteří si aktivují účet, získají během období nabídky náhradu transakčních poplatků ve výši až 100 EUR.
 • První transakční náklady a externí manipulační poplatky do výše 100 EUR v období do 31. března 2023 budou uhrazeny.
 • U poplatků za manipulaci s měnou (Auto FX trader a manuální převod) není při této akci nárok na jejich vrácení.
 • Počátkem dubna vám na účet DEGIRO vrátíme vynaložené transakční náklady a externí manipulační poplatky (maximálně do výše 100 EUR).
 • Tato nabídka platí pouze pro nové klienty s českým účtem DEGIRO.
 • Aby mohl nový klient využít této nabídky, musí provést první vklad pro potvrzení účtu (minimální vklad je 0,01 EUR) a aktivovat svůj účet DEGIRO.
 • Na tuto nabídku mají nárok i noví klienti, kteří zahájili registraci před obdobím platnosti nabídky, ale aktivovali si účet DEGIRO během tohoto období.
 • Pokud je s adresou nového klienta již spojen existující účet, je účast vyloučena.
 • Každý nový klient může požádat o transakční kredit ve výši 100 EUR pouze jednou.

Přijetí podmínek nabídky

Účastí v nabídce klient automaticky přijímá podmínky nabídky. Společnost DEGIRO může kampaň předčasně ukončit nebo změnit její podmínky. O případných změnách bude společnost DEGIRO informovat prostřednictvím webových stránek.

Účast

Nabídky se mohou zúčastnit všichni klienti, kteří si aktivovali účet u DEGIRO do 28. února 2023 včetně.

icon_close